Inspekcja telewizyjna
Jest to jedno z podstawowych rozwiązań pozwalających na wykrycie wad w systemach kanalizacyjnych zarówno deszczowych jak i sanitarnych. Dzięki kamerze wyposażonej w głowicę obrotową mamy możliwość pełnej obserwacji rurociągu wraz z jego przyłączeniami.
Inspekcje telewizyjną stosuje się w przypadku:
-
ostatecznej kontroli nowej konstrukcji pozwalającej określić jakość wykonanej dla państwa usługi przez firmę budowlaną,
-
inspekcji na koniec okresu gwarancyjnego pozwalającej wykryć wszelkie wady powstałe od momentu instalacji rurociągu. Na podstawie takiej inspekcji możecie Państwo domagać się od wykonawcy rurociągu usunięcia usterki w ramach gwarancji,
-
rutynowej inspekcji systemu mającej na celu wykrycie wszystkich przyłączy, pęknięć, złamań, wrastanie korzeni, stopień zabrudzenia, infiltracje wód gruntowych itp.
-
podejrzenia problemu eksploatacyjnego,
-
podejrzenia problemu konstrukcyjnego,
-
podejrzenia problemu infiltracyjnego,
-
ostatecznej kontroli renowacji lub naprawy,
-
przekazania prawa własności,
-
planowania nowych inwestycji,
-
innych...
Rezultatem przeprowadzonej inspekcji telewizyjnej jest szczegółowy raport z dokładną lokalizacją wszystkich połączeń i wad oraz zapis przebiegu inspekcji na taśmie VHS lub dysku DVD.
Zgodnie z Polską Normą PN-EN 1610:2002 „Budowa i badania przewodów kanalizacyjnych" po zakończeniu montażu rurociągu powinny zostać przeprowadzone właściwe kontrole obejmujące kontrolę wizualną i test szczelności.
Polska Norma PN-EN 13508-2 „System kodowania inspekcji wizualnej” określa że kontrola wizualna powinna obejmować „inspekcję rurociągu od wewnątrz” przy użyciu „zdalnie sterowanej kamery przewodowej telewizji przemysłowej".
Zgodnie z powyższymi normami macie Państwo prawo domagać się przeprowadzenia inspekcji telewizyjnej w trakcie ostatecznego odbioru prac.
